Co mężczyzna powinien wiedzieć o prostacie?

Gruczoł krokowy, prostata inaczej stercz, jest małym gruczołem zlokalizowany poniżej pęcherza moczowego, ale jest istotną częścią układu płciowego mężczyzny, ponieważ umożliwia przemieszczanie się plemników. Jest to jednak również swoisty punkt zapalny w organizmie mężczyzny. Pomimo niewielkich rozmiarów, rozrost prostaty prowadzi do nieprzyjemnych dolegliwości, a nawet do poważnych chorób. Dlatego każdy mężczyzna powinien jak najwięcej wiedzieć o tym gruczole, jego funkcjach oraz poznać jakie są objawy prostaty. Powinien również mieć na względzie, że zmiany w obrębie prostaty są praktycznie nieuniknione, wynikają z upływu lat, procesów starzenia się organizmu.

Problemy z prostatą, profilaktyka

prostataChociaż prostata jest częścią układu płciowego, warto wiedzieć jak bardzo może oddziaływać również na układ moczowy. Spadek produkcji androgenów u mężczyzn w wieku średnim i starszych, to również powiększanie się gruczołu krokowego. W efekcie może dochodzić do nawracających infekcji, często zaburza to nawet pracę nerek. Należy zatem przyjąć do wiadomości, że przerost prostaty w formie łagodnej albo bardziej zaawansowanej nastąpi. Dlatego tak istotna jest profilaktyka, badania lekarskie, wizyty u specjalisty – urologa. To, co każdy mężczyzna może robić we własnym zakresie, to niewątpliwie zdrowa dieta, ograniczająca spożycie tłuszczów, niezdrowych węglowodanów, za to bogata w cynk, beta karoten, witaminy, flawonoidy, zdrowe tłuszcze Omega. Na pewno warto zrezygnować z papierosów, ograniczyć spożycie alkoholu i papierosy. Aktywność fizyczna, sport będą doskonałym uzupełnieniem.

Objawy prostaty

Dobrze jest również wiedzieć na jakie symptomy warto zwracać uwagę. Najbardziej charakterystyczne objawy prostaty to częste oddawania i zwężenie strumienia moczu, skurcze i przerywany strumień moczu, krew w nasieniu albo w moczu, nudności, wymioty, ból w czasie mikcji. Objawów jest oczywiście więcej, dlatego wizyta u specjalisty to konieczność. Dzięki badaniom takim jak np. IPSS, PSA, per rectum czy USG, można zdiagnozować stan prostaty, dobrać odpowiedni plan leczenia, dietę itp.

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>