Dlaczego odczuwamy szumy uszne?

Szumy uszne mogą być objawem poważniejszej choroby, zatem nie możesz ich w żaden sposób bagatelizować. Mogą być odczuwalne w uszach lub w głowie, są bardzo subiektywnym dźwiękiem, gdyż słyszy je jedynie osoba, która odczuwa z tego powodu duże nieprzyjemności. Przyczyny występowania tych dolegliwości mogą być bardzo różne. Aż w 67% przypadkach trudno jest ustalić przyczynę szumu w uszach.

Najczęstsze objawy szumów usznych

Objawy dolegliwości są bardzo uciążliwe. Mogą mieć postać gwizdania, pulsowania, dzwonienia, a nawet piszczenia. U każdej osoby szumy uszne mogą mieć inny charakter. Nasilenie objawów również ma postać – od łagodnej po bardzo ciężką, utrudniającą codzienną aktywność. Większość pacjentów charakteryzuje szumy uszne jako odgłos dzwonka, dla niektórych może to być nawet szmer czy mruczenie. Szumy uszne pojawiają się wtedy, gdy jest cicho, najczęściej w nocy. Ponadto, czasami dolegliwości mogą pojawić się po uderzeniu w głowę lub długim przebywaniu na mrozie. Zatem szum w uszach nie zawsze jest symptomem poważnej choroby. Mimo to nie wolno ich lekceważyć.

Rodzaje szumów usznych

Lekarze wyróżniają następujące rodzaje dolegliwości: czaszkowe, uszne (nasilają się po wysiłku fizycznych, silnym przeżyciu emocjonalnym, po wzroście ciśnienia we krwi), nerwowe (w wyniku zapalenia ucha środowego oraz procesu starzenia się organizmu. Wszystkie rodzaje mogą powodować zaburzenia koncentracji, ogólne zmęczenie i wyczerpanie oraz być przyczyną bezsenności.

Przyczyny powstawania szumu

szumy uszneWśród wielu przyczyn powstania szumu, wymienia się nadczynność tarczycy, której może towarzyszyć zwiększenie ciśnienia i przyśpieszenie tętna, które daje wrażenie dzwonienia i szumów w uszach. Czynnikiem warunkującym powstanie szumu w uszach jest przyjmowanie antybiotyków i nadużywanie leków przeciwzapalnych. Szumy mogą się pojawiać w nadciśnieniu tętniczym i miażdżycy. Wówczas dyskomfort jest odczuwalny z tyłu głowy. Do określonych przyczyn można zaliczyć ekspozycję na bardzo silne bodźce akustyczne, np. podczas pracy w hałasie lub słuchania bardzo głośnej muzyki. Przyczyną powstania szumów usznych może być zaleganie woskowiny w środku narządku, a nawet nadmierny stres. Długotrwale odczuwalne szumy uszne mogą powodować zmęczenie, bezsenność, a w skrajnych sytuacjach są przyczyną depresji.

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>