Jak wybielić zęby

Czy twoje zęby straszą nieestetycznym żółtym odcieniem? Nie martw się. Nowoczesne techniki mogą wybielić przebarwienia z kawy, herbaty i wielu innych, aby żeby były olśniewająco białe. Oczywiście nie można zmienić naturalnego koloru zębów np. kości słoniowej, ale poprawa jest możliwa do uzyskania, jeżeli została spowodowana przez odbarwienia. Poznaj różne sposoby wybielania zębów, a następnie rozważ koszty, wygodę i bezpieczeństwo, aby wybrać najlepszą metodę dla siebie.

Wybielanie w gabinecie stomatologicznym

wybielanie w gabinecieWybielanie u stomatologa to najbardziej efektywny sposób wybielania zębów. Kiedy już to zrobisz, prawdopodobnie nie będzie potrzebny retusz przez kilka następnych lat. Koszty, jakość i bezpieczeństwo różnych metod wybielania jest bardzo zróżnicowana. Ogólnie należy pamiętać, że każde wybielanie zębów może powodować nadwrażliwość zębów (szczególnie na bardzo zimne jedzenie i napoje) w trakcie leczenia. Ważne jest również uświadomienie sobie, że wybielanie nie wybieli zębów zrekonstruowanych. Innymi słowy, kolor laminatów lub korony nie zostanie objęty wpływem procesu wybielania.

Jeśli cena nie jest problem i chcesz załatwić sprawę na jednym posiedzeniu, to wybielanie w gabinecie jest prawdopodobnie najlepszym wyborem. Proces ten może trwać od 30 do 120 minut. Czas trwania postępowania zależy od technika dentystycznego i zmiany koloru, który chcesz uzyskać. Niekiedy osiągnięcie pożądanej bieli zębów może wymagać kilku wizyt u stomatologa.

Z myślą o ochronie jamy ustnej, na dziąsła można nałożyć ochronny żel, natomiast wokół szyjek zębów umieszcza się gumową osłonę. Następnie zęby poddaje się działaniu środka (roztworu) wybielającego. Substancję pobudza się poprzez naświetlanie. Struktura zębów nie ulega zmianie. Wybielanie nie jest szlifowaniem zębów, nie ma się zatem czego bać, ponieważ zabieg nie ma wpływu na skład chemiczny zębów.

Przedział cenowy na leczenie w gabinecie jest dość szeroki, ponieważ częste są zniżki na procedury. Niestety wybielanie w gabinecie to ok. 1000zł.

Wybielanie w domu

domowe wybielanie zębówJeśli wybielanie gabinetowe jest zbyt kosztowne, istnieją dwa sposoby do wybielania zębów w zaciszu własnego domu.

Zestawy Wybielające
Przy zakupie zestawu wybielania, otrzymasz jeden rozmiar zasobnika i żelu. Proces trwa około dwóch tygodni. Aplikator wypełnia się żelem wybielającym i nosi w ustach przez dwie godziny dziennie.

Stomatolodzy jednak nie polecają tego sposobu wybielania. Bez niestandardowego wyposażenia i nadzoru, żel może podrażniać i wybielić dziąsła. Zaleca się, aby dentysta najpierw stwierdził, jakie leczenie jest dla nas odpowiednie. Jeśli zdecydujesz się na zakup zestawu wybielającego, upewnij się, że kupujesz dobry, renomowany produkt. Bezpieczeństwo jest tutaj najważniejsze.

Wybielające nakładki na zęby
Stomatolog może zaproponować żel nakładany na noc w specjalnych nakładkach na zęby. Jest to bezpieczniejsze wersja wybielania w domu, ponieważ specjalnie przygotowana nakładka obejmuje zęby, ale nie dziąsła. Dentysta oferuje dopasowanie nakładki, po czym można zabrać ją do domu do noszenia dwa razy dziennie przez godzinę, na dwa tygodnie lub więcej. Na koniec dwóch tygodni można zaplanować kolejne wizyty u dentysty na kontrolę. Procedura jest tak samo bezpieczna jak wizyta w gabinecie, po prostu trwa dłużej.

Licówki porcelanowe

Możesz po prostu zrezygnować z wybielania zębów i zastosować licówki porcelanowe na zębach. Licówki porcelanowe są cienkie i przezroczyste. Umieszczone są nad zębami i trwale połączone. Pomyśl o tym w ten sposób: Twoje dziecko maluje po białych ścianach, ale zamiast je wybielić, zakładasz białą tapetę. Ale ta tapeta wymaga przynajmniej dwóch wizyt u dentysty. Podczas pierwszego spotkania, zęby są przygotowywane. Odbicie z zębów jest wykonywane i wybiera się odcień oraz kształt porcelany. Niektórzy dentyści oferują cyfrowe przetwarzanie obrazu, co pozwala zorientować się, jak będziesz wyglądać. Tydzień później dentysta mocuje licówkę za pomocą specjalnego kleju. Licówki zachowują trwałość przez wiele lat i nie mają ograniczeń do żywności – można jeść wszystko, zarówno jabłka jak i popcorn.

Wybielające pasty do zębów

pasty wybielająceWybielającej pasty do zębów może stanowić alternatywę lub dodatek do powyższych metod wybielania. Pasty mają za zadanie usunąć błonki (niewidoczny film na zębach), który umożliwia plamom przywieranie do szkliwa. Chociaż ma zapobiec powstawaniu plam, to w rzeczywistości nie wybielają zębów. Jeśli masz żółtawe zęby, nie zmieni się ich odcień, nie ważne jak bardzo wybielającej pasty do zębów używasz – po prostu nie będą bardziej żółte. Prawie wszystkie marki pasty do zębów wyszły z wersji wybielającej.

Chociaż nie ma zagrożenia dla bezpieczeństwa związanego z pastami wybielającymi, to uzyskanie efektu zajmie Ci dużo czasu, a różnica nie będzie tak naprawdę bardzo dramatyczna.

Zadbaj o swoje zęby

białe zębyJeśli zastanawiasz się, jak zapobiegać przebarwieniom zębów, możesz używać sody do płukania jamy ustnej, pij mniej kawy i zgaś papierosa.

Zęby mogą być przebarwione na kilka sposobów. Picie barwiących napojów, takich jak cola, kawa, herbata i czerwone wino jest jedną z najczęstszych, ponadto palenie tytoniu. Jednak przebarwienia zębów nie zawsze są wynikiem diety i stylu życia. Inne czynniki, takie jak zwyrodnienie nerwów, stosowanie antybiotyków lub nadmiernego fluoru (szczególnie w okresie rozwoju dziecka), a także urazy dentystyczne sprawiają, że zęby ciemnieją. Przebarwienia mogą być również skutkiem starzenia się. Pierwszym krokiem do bielszych zębów jest powstrzymanie się od działań, które je plamią. Nawet jeśli zdecydujesz poddać się jednej lub wszystkim procedurom omówionym powyżej, musisz pracować, aby utrzymać białe zęby. Nawiasem mówiąc, niezdrowe warunki dentystyczne, takie jak krwawienie z dziąseł, ubytki lub wrażliwość zębów należy najpierw wyleczyć, zanim rozpoczniemy wybielanie zębów.

Co najważniejsze, nie traktuj wybielania jako sposobu na zapewnienie higieny jamy ustnej. Nabierz nawyku mycia zębów między posiłkami i tuż przed snem. Umieść pastę na szczoteczce do zębów i szczotkuj zęby ruchami góra-dół-lewo-prawo i na okrągło. Szczotkuj wszystkie zęby. Chodź do dentysty na badania lekarskie dwa razy w roku. Powinno to przynajmniej zapobiegać przebarwieniom zębów.

Ostatecznie, jeśli chcesz uzyskać bielsze zęby, bez względu na to co robisz, wizyta u stomatologa powinna się odbyć w pierwszej kolejności.

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>