Jarmark Jagielloński w Lublinie

Jarmark Jagielloński to wyjątkowe wydarzenie kulturalne, które corocznie odbywa się Lublinie. Jarmark jest jednym z najbardziej znanych handlowych wydarzeń międzynarodowych. Program jarmarku obejmuje ekspozycję wyrobów rękodzielniczych, warsztaty i pokazy rzemiosła, występy kapeli folkowych i etno, turniej rycerski oraz kolorowe, muzyczno-teatralne parady, gdzie gdzie dwumetrowa miedziana kura w orszaku rycerzy, kuglarzy i muzyków przechodzi ulicami Starego Miasta.

Jarmark JagiellońskiJarmark Jagielloński jest to wydarzenie artystyczno-kupieckie, które w swojej formule łączy prezentację wyrobów rękodzielniczych i rzemieślniczych twórców tradycyjnych m. in. z Polski, Ukrainy i Białorusi oraz bogaty program wydarzeń kulturalnych. Obecnie jest to najważniejsza kulturalna atrakcja turystyczna Lublina i Lubelszczyzny, przyciągającą co roku kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy turystów.

Skąd się wziął Jarmark Jagielloński? Wydarzenie jest nawiązaniem do tradycji Jarmarków Lubelskich, które były organizowane w XV i XVI wieku i były sławne w całej Europie. Przybywali tu nie tylko kupcy ze wszystkich stron kraju, a także z najodleglejszych stron Europy i świata. Lublin był głównym ośrodkiem handlu m.in.: węgierskim winem oraz zbożem i wołami z terenów Ukrainy i Wołynia. W Lublinie przecinały się szlaki handlowe biegnące z Węgier na Litwę, z Zachodniej Europy na Ruś i z portów hanzeatyckich do Turcji. Dziś, podobnie jak kilka wieków temu, Lublin staje się istotnym miejscem spotkania Wschodu i Zachodu. Jarmark Jagielloński jest połączeniem tradycji historycznych Jarmarków ze współczesną wymianą kulturalną i gospodarczą.

Jarmark Jagielloński w Lublinie

W tym roku Jarmark Jagielloński odbędzie w dniach 12-15 sierpnia na terenie centrum Lublina od Placu Litewskiego do Placu Zamkowego ze szczególnych uwzględnieniem Starego Miasta i Błoni pod Zamkiem. Podczas Jarmarku nie zabraknie wyjątkowych widowisk artystycznych i historycznych. Będą koncerty, warsztaty tańca, spektakle teatralne, tradycyjny Turniej Rycerski o Liść ze Srebrnego Drzewa, wystawy fotografii, rzeźby, rękodzieła i rzemiosła oraz liczne imprezy towarzyszące. W części handlowo-wystawienniczej Jarmarku udział weźmie ponad 300 wystawców z Polski, Ukrainy i Białorusi oraz innych państw. Warto wziąć w tym udział. Organizatorzy pamiętają też o najmłodszych. Dla dzieci przygotowano mnóstwo atrakcji, w tym m.in.: Park Gier i Zabaw Tradycyjnych, labirynt, wielkie bańki mydlane, wielka skakanka, wielkie szczudła i wiele więcej. Dobra zabawa gwarantowana. Tu nie będzie czasu na nudę.

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>