Leczenie astygmatyzmu

Astygmatyzm to dosyć często występująca wada wzroku polegająca na nieostrym widzeniu. Może być leczona kilkoma różnymi metodami.

Astygmatyzm – wada wzroku (soczewki lub rogówki oka) cechująca się zaburzoną symetrią obrotową oka. Elementy optyczne miarowego oka są symetryczne względem jego osi. Jeżeli oko ma większą szerokość niż wysokość, to soczewka i rogówka zamiast skupiać światło w okrągłym obszarze siatkówki, będzie tworzyć obraz rozmazany w jednym z kierunków. Pacjent z astygmatyzmem będzie np. widział obraz nieostro w pewnych obszarach pola widzenia. – wikipedia.org

Szkła korekcyjne

Najpopularniejszą i najczęściej stosowaną metodą leczenia astygmatyzmu jest korekcja wady za pomocą okularów ze szkłami cylindrycznymi. Astygmatyzm złożony leczony jest przy zastosowaniu soczewek torycznych. U pacjentów z niewielką wadą zalecane jest noszenie okularów jedynie podczas wykonywania niektórych czynności, taki jak np.: czytanie, oglądanie telewizji, praca przy komputerze, czy prowadzenie samochodu. Zamiast okularów mogą być stosowane również szkła kontaktowe, które często zapewniają większy komfort użytkowania i widzenia. Należy pamiętać jednak o ich regularnym czyszczeniu, mającym na celu ochronę zdrowia oczu.

Ortokorekcja

astygmatyzmKolejnym sposobem leczenia astygmatyzmu jest ortokorekcja. Metoda ta jest stosowana w przypadku niewielkiej wady wzroku i polega na noszeniu przez pacjenta specjalnych twardych soczewek kontaktowych. Tego rodzaju soczewki zakładane są jedynie w określonym czasie (zazwyczaj na noc), a noszenie ich wpływa na przekształcenie rogówki oka. Dzięki zakładaniu tego rodzaju soczewek na noc, nie jest już konieczne noszenie okularów w dzień. Warto wiedzieć jednak, iż ta metoda nie eliminuje astygmatyzmu na stałe. Wzrok wraca do pierwotnego stanu po przerwaniu stosowania soczewek. Wadą opisanej metody jest także jej dosyć wysoka cena.

Leczenie laserowe

Sposobem na całkowite zlikwidowanie astygmatyzmu jest leczenie laserowe. Metoda stosowana może być w większości rodzajów wady oraz niezależnie od stopnia jej nasilenia. Podczas zabiegu zostaje wycięta część komórek rogówki oka, dzięki czemu można jej nadać pożądany kształt. Przeprowadzenie takiej operacji trwa około 15 minut i jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Zabieg nie jest skomplikowany i po jego zakończeniu pacjent może udać się do domu. Rogówka oka goi się szybko, tak więc okres rekonwalescencji po operacji nie jest długi. Leczenie przy pomocy lasera jest kosztowne i nie przysługuje jego refundacja przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>