Magia bursztynu

Bursztyn (amber) to nic innego jak zastygła żywica drzew, najczęściej iglastych. Jednak jego magia urzeka ludzi od niepamiętnych czasów. Nie bez powodu jest ulubionym i popularnym materiałem zdobniczym. Biżuteria z bursztynu pięknie podkreśla urodę każdej kobiety. Bursztyn stał się inspiracją artystów i jubilerów na całym świecie, którzy potrafią stworzyć za jego pomocą prawdziwe dzieła sztuki.

bursztyn

Naturalny kolor bursztynu to jasnożółty lub miodowy. Ciemne kolory pozostałych odmian bursztynu są wynikiem utlenienia. Podczas zastygania żywicy w bursztynie często zostają uwięzione szczątki roślin bądź drobnych zwierząt, tworząc w ten sposób bardzo efektowne kamienie. Ogromną zaletą tych inkluzji jest ich trójwymiarowość, nie uległy one spłaszczeniu tak jak organizmy zachowane w formie skamieniałości. Bursztyn nazywany jest złotem północy, ale można go znaleźć nie tylko w Bałtyku. Rozmaite odmiany spotyka się w morzach całego świata. Największy znaleziony dotychczas bursztyn waży 15,25 kilograma, nazywa się Burma Amber i jest przechowywany w Muzeum Historii Przyrody w Londynie.

W magiczną i leczniczą moc bursztynu wierzono od najdawniejszych czasów. Radiesteci nazywają go kamieniem życia, ponieważ może dostarczać naszemu organizmowi życiodajnych elektronów i jonów ujemnych. Odkryto, że kwas bursztynowy działa jak biostymulator – pobudza system nerwowy, reguluje pracę nerek i jelit, jest środkiem przeciwzapalnym i antytoksycznym.

biżuteria z bursztynuBursztyn to ponadczasowy kamień, który nigdy nie wyjdzie z mody i zawsze będzie urzekać swym pięknem. Biżuteria z bursztynu to tajemnica natury zawarta w bryłce bursztynu. Najbardziej ceniony w jubilerstwie bursztyn bałtycki. Bursztyn oprawiony w srebro czy złoto przedstawia się zjawiskowo. Do dziś uważa się, że noszenie biżuterii z bursztynu (np. pierścionka, kolczyków, bransoletki lub naszyjniku) zapewnia równowagę nastroju oraz zmniejszenie depresji i lęku. Bursztyn jest używany we wszystkich rodzajach biżuterii. Ten złoty kamień jest idealny dla dużych kolczyków, ponieważ waży bardzo niewiele. Niezwykle cenione są bursztynowe wisiorki z inkluzjami owadów. Biżuteria bursztynowa znakomicie komponuje się praktycznie z każdym typem urody. Nic więc dziwnego, że staje się coraz bardziej popularna. Z powodzeniem można znaleźć bursztynową biżuterię zarówno we wzornictwie tradycyjnym, jak i nowoczesnym. Obecnie bursztyn zdobi większość wytwarzanej w Polsce biżuterii srebrnej, eksportowanej na rynki całego świata. Zróżnicowana wielkość bryłek bursztynu pozwala na wykonywanie pięknych i okazałych wyrobów jubilerskich.

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>