Matura międzynarodowa – jak bardzo różni się od polskiej matury?

Trwają zmagania egzaminacyjne polskich maturzystów. Rozpoczęły się one 4 maja i potrwają do 25 maja włącznie. W podobnej sytuacji są uczniowie zdający maturę międzynarodową. Ich sesja rozpoczęła się nieco wcześniej, bo 2 maja, a zakończy się tak samo jak polska matura, po 3 tygodniach. Sesja maturalna uczniów przystępujących do IB (International Baccalaureate) wygląda jednak nieco inaczej niż ta tradycyjna.

Egzaminy nie tylko w czasie matury

Podstawową różnicą pomiędzy polską maturą, a maturą międzynarodową jest to, że uczniowie przystępujący do tej drugiej zdają egzaminy przez cały okres trwania programu przygotowującego do uzyskania dyplomu IB. Program taki trwa dwa lata. W tym czasie uczniowie zdają około 20% całości zadań maturalnych. Właściwa matura obejmuje pozostałe 80%. W czasie trwania programu uczniowie zdają wszystkie egzaminy ustne oraz część pisemnych.

Matura właściwa

maturaPodobnie jak w polskim systemie uczniowie mają obowiązek zdawania języka ojczystego, języka obcego i matematyki. Matura międzynarodowa jest jednak o wiele bardziej wymagająca niż polska. Każdy z maturzystów nie może, ale musi wybrać sobie po jednym egzaminie z dwóch grup przedmiotów. W ramach nauk społecznych mają do wyboru: geografię, historię, filozofię, psychologię, antropologię lub ekonomię (wszystko to zależy od oferty szkoły), w ramach nauk przyrodniczych – biologię, chemię lub fizykę. Ponadto każdy musi zdać jeszcze jeden egzamin z wybranego przedmiotu spośród wszystkich oferowanych w szkole. Może to być jeden z przedmiotów artystycznych, albo dotychczas nie wybrany przedmiot z dwóch pozostałych grup.

Co jeszcze czeka maturzystów IB?

Chcąc otrzymać dyplom IB uczniowie muszą jeszcze uczestniczyć w zajęcia z Teorii Wiedzy TOK kończących się ustną prezentacją i esejem ocenianym przez zewnętrznego egzaminatora oraz wychowawczym programie rozwoju osobistego. Warunkiem zaliczenia CAS, czyli creativity, action, service jest odbycie 150 godzin prac społecznych. Punkty do matury otrzymuje się także za Extended Essey, czyli samodzielnie napisaną pracę badawczą o długości 4 tys. słów.

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>