Oczko wodne w ogrodzie

Podjęcie decyzji o umieszczeniu oczka wodnego jest pierwszą z wielu decyzji, z którymi będziesz mieć do czynienia, jeśli chodzi o projektowanie ogrodu. Oczko wodne jest pięknym elementem, który nie tylko cieszy oko, ale także wprowadza atmosferę relaksu i harmonii. Oczka wodne i stawy ogrodowe to sposób na niebanalne i zachwycające ogrody.

oczko wodneoczko wodne

Ogrody to nie tylko roślinność. Woda w ogrodzie to szereg niezaprzeczalnych zalet. Oczka wodne, stawy ogrodowe, fontanny i kaskady tworzą niesamowity klimat, nadając ogrodowi prawdziwego uroku. Lustro wody wzbogaca wnętrze ogrodu, a woda nawilża powietrze i poprawia mikroklimat. Oczko wodne to element dekoracji ogrodu, który z pewnością będzie zachwycać każdego. Poza tym ogrody ze zbiornikami wodnymi relaksują i odprężają lepiej niż cokolwiek innego.

oczko wodne w ogrodzieNiemal każde podwórko domu może posiadać jakiś rodzaj oczka wodnego. Staw powinien być duży i wyszukany, aby w pełni cieszyć się ze wszystkich korzyści, jakie ma do zaoferowania. Istnieją pewne wstępne kroki, które należy podjąć przed rozpoczęciem budowy oczka wodnego w ogrodzie. Oto kilka ważnych wskazówek do poważnego zastanowienia się w początkowej fazie planowania oczka wodnego.

  • Należy przyjrzeć się dokładnie podwórku i ustalić wszystkie miejsca które będą najlepiej współgrać ze stawem. Należy sprawdzić grunt, ponieważ konieczne będzie wykopanie odpowiedniego dołu. Jeśli zamierzamy wykonać oczko wodne samodzielnie, to trzeba pamiętać, że prawdopodobnie nie posiadamy narzędzi do przekopania się zbyt kamienistego podłoża.
  • Prawdopodobnie okaże się, że co najmniej dwa lub trzy miejsca w ogrodzie mają odpowiednie podłoże pod budowę stawu. Następną rzeczą, którą mamy teraz do rozważenia jest rozmiar oczka wodnego, które planujesz. Następnie wystarczy określić, które z wybranych miejsc najlepiej zaspokajają tą potrzebę.
  • Teraz musisz wziąć pod uwagę główny punkt swojego podwórka. Czy twój wybór miejsca na oczko wodne będzie się ładnie komponował z resztą architektury ogrodowej? Nawet jeśli nie masz zaprojektowanego krajobrazu dla reszty ogrodu, warto pomyśleć o przyszłości. Po tym jak zbudujesz oczko wodne, nie będzie możliwości jego przeniesienia.
  • Rozważmy otoczenie naszego oczka wodnego. Jeśli masz w pobliżu duże drzewa, mogą wystąpić problemy z rozrastającymi się korzeniami w ciągu kilku lat, właśnie wtedy gdy staw ogrodowy stworzył piękną przestrzeń ogrodu. Silne korzenie mogą z czasem uszkodzić dno zbiornika. Ponadto istnieje możliwość, że oczko wodne stanie się śmietniskiem dla spadających liści i gałązek z drzew rosnących zbyt blisko niego.
  • Zapoznaj się z ilością ziemi wokół stawu ogrodowego. Nie chcesz mieć do czynienia z obsuwaniem się ziemi z tych obszarów, która będzie zanieczyszczać oczko wodne.
  • Upewnij się, że posiadasz łatwy dostęp do źródła energii elektrycznej. Będzie ona potrzebna dla pompy i systemu filtracji, a może nawet i kilku innych akcesoriów oczka wodnego.
  • W końcu należy zastanowić się, jak blisko domu chcesz mieć staw ogrodowy. Jeśli znalazłeś znakomity obszar pod oczko wodne, który znajduje się w pobliżu domu, zapamiętaj, że tracisz możliwość umieszczenia tam w przyszłości patio. Zaletą posiadania oczka wodnego w pobliżu domu jest to, że jeśli używasz oświetlenie stawu, to można podziwiać to z wnętrza domu. Poza tym przy otwartym oknie i pod warunkiem korzystania z fontanny lub wodospadu, można cieszyć się relaksującym szumem wody.

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>