Jak dobrać komfortowe oświetlenie

nastrojowe-oswietlenie

Każda kobieta ma aspiracje, aby w domu było przytulnie. Pomóc stworzyć komfortową atmosferę w domu może odpowiednie oświetlenie każdego pomieszczenia. Pełni ono kluczową rolę w aranżacji – może podkreślić styl i nadać klimat, stworzyć przytulne gościnne wnętrze. Może też sprawić, że będzie zupełnie odwrotnie. Z tych powodów odpowiednie dobranie oświetlenia stanowi bardzo ważny element wystroju wnętrz.

 

Nad wyborem lamp i kinkietów należy zastanowić się w początkowej fazie projektowania wnętrza, aby całość stanowiła harmonijne zestawienie światła i elementów wyposażenia. Aby zapewnić komfort przebywania w pomieszczeniu należy dobrać oświetlenie stosownie do czynności w nim wykonywanych.W pomieszczeniach użytkowych, oświetlenie powinno być jasne i skupione w miejscach, gdzie jego duża ilość będzie potrzebna. Pomieszczenia wypoczynkowe powinny mieć oświetlenie stonowane, sprzyjające relaksowi i przyjemnej atmosferze. Poniżej przedstawiamy praktyczne wskazówki jak dobrać oświetlenie do różnych pomieszczeń.

 

Salon

Salon jest miejscem, w którym wykonujemy różne czynności: zażywamy relaksu, pracujemy, spotykamy się z innymi. Ze względu na wiele funkcji, które spełnia odpowiednie dobranie oświetlenia w tym pomieszczeniu jest niezmiernie ważne.

W salonie powinno znajdować się oświetlenie o regulowanym natężeniu światła, rozproszonym w sposób równomierny, aby można było dostosować jego natężenie do aktualnie wykonywanych czynności.

oświeltenie salonu

Dodatkowe źródła światła punktowego, takie jak lampy podłogowe czy kinkiety, przydają podczas lampa-podlogowaczytania czy innych prac. Będą one stanowić funkcjonalny dodatek do światła ogólnego. Na rynku znajduje się również duży wybór oświetlenia dekoracyjnego – dekoracyjne kinkiety, podświetlane obrazy czy donice. Nie pełni ono zasadniczej funkcji rozświetlania pomieszczenia, tylko służy poprawie jego estetyki. Takie detale sprawiają, że pomieszczenie nabiera oryginalności i niepowtarzalnego wyglądu.
lampa-wiszaca kinkiet

 

Sypialnia

Aby sypialnia była wygodnym dla relaksu miejscem, wybierzmy lampy, które zapewniają rozproszone lub odbite światło, pożądane jest ciepły żółty kolor o temperaturze barwowej 2700 K (Kelvina) do 4100 K.

oswietlenie-sypialni

W sypialni można całkowicie zrezygnować ze zwykłego żyrandolu na środku sufitu. Zamiast niego mamy ogromny wybór różnego rodzaju lamp: lampy podłogowe, lampy stołowe. Ciekawie wygląda umiejscowienie światła na całym obwodzie pomieszczenia. Światło powinno także delikatnie wypełnić toaletkę w sypialni.  Pamiętajmy, aby oświetlić lustro toaletki po obu jego stronach. W jasnym świetle łatwiej wykonać zmysłowy makijaż.

 

Łazienka

W warunkach wysokiej wilgotności oświetlenie łazienki powinno być przede wszystkim bezpieczne. Lepiej jest wybrać oprawy z niskim napięciem. Oświetlenie do stosowania w armaturze łazienkowej musi posiadać klasę ochrony IP44 lub wyższą. Jeśli planujesz światło wewnątrz kabiny prysznicowej, wymagany jest stopień ochrony IP66 lub wyższy. Dla urządzeń, które są w kontakcie z samą wodą, stopień ochrony powinien być wyższy niż IP68.

oswietlenie-lazienka

Wybierając oświetlenie łazienki, pamiętaj, że lustro jest ważnym obszarem funkcjonalnym, jednak, tak jak w sypialni, umieść lampy po jego obu stronach. Łazienka to odpowiednie miejsce do wykorzystania oświetlenia ogólnego. W małej łazience, aby zachować jasność i lekkość lepiej wybrać wbudowane oświetlenie.

 

Kuchnia

W kuchni doskonale sprawdza się oświetlenie górne w formie plafonu czy też lampy wiszącej. Popularne również są oczka/oprawy halogenowe – np. podszafkowe, nadszafkowe lub stropowe. Są one doskonałym uzupełnieniem światła górnego, które w pewnych sytuacjach może być zasłaniane przez osobę pracującą w kuchni, co będzie ograniczać jego funkcjonalność. Oprawy halogenowe zapewnią odpowiednią ilość światła w strefach przygotowania posiłków – blatach roboczych, kuchenkach/płytach grzewczych. Mogą one również rozświetlić wnętrza szafek kuchennych, pod warunkiem, że będą odpowiednio zamontowane – na listwie nad szafkami lub na elastycznych wysięgnikach.

Kuchnia często jest jednocześnie jadalnią. W takim przypadku odpowiednim wyborem będzie lampa-wiszaca-kuchniaoświetlenie ogólne nad stołem oraz oświetlenie kierunkowe w innej części kuchni – skierowane na stół i blaty robocze. Odpowiednie oświetlenie w kuchni powinno zapewniać komfort prac przy przygotowywaniu posiłków, więc jego natężenie i kolory powinny być odpowiednio dobrane.
nowoczesna-lampa-wiszaca plafon-kuchnia

 

Jadalnia

Kolejne pomieszczenie wymagające zróżnicowania źródeł światła to jadalnia. Główną rolę pełni w nim stół, więc na niego powinno być skierowane oświetlenie główne o rozproszonym świetle. Przy stole spożywamy posiłki i spotykamy się z rodziną, dlatego oświetlenie w tym miejscu powinno mieć możliwość zmiany natężenia światła.

W tym celu można zastosować lampę bądź żyrandol wyposażony w stopniowy wyłącznik lub ściemniacz. Pozwoli to na optymalne dobranie ilości światła do aktualnych potrzeb. Oświetlenie w jadalni dobrze jest dobrać do kształtu stołu. Nad stołem okrągłym dobrze będzie wyglądać pojedyncza okrągła lampa. Nad stołem kwadratowym lub prostokątnym lepiej prezentuje się kilka takich samych, mniejszych kloszy lub lampy w postaci podłużnych świetlówek w oprawie.

Światło ogólne można uzupełnić światłami dodatkowymi, takimi jak kinkiety, lampy podłogowe, czy oświetlenie dekoracyjne.

Stosując różnorodność źródeł światła odpowiednio doświetlimy interesujące nas części pomieszczenia oraz będzie możliwa zmiana natężenia i typu światła w zależności od pełnionej w danym momencie funkcji.

lampa-okragla-jadalnia lampa lampa-jadalnia

 

Pokój dziecięcy

Lampa dla pokoju dziecięcego powinna być wykonana z materiałów przyjaznych dla środowiska, z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa. Muszą być odporne na wstrząsy, bez ostrych krawędzi i drobnych części.

oswietlenie-pokoju-dziece

Należy zwrócić także uwagę na oświetlenie miejsca pracy, gdzie Twoje dziecko robi swoje zadania domowe, czyta lub rysuje.  Jeśli dziecko boi się ciemności, dobrym rozwiązaniem jest zakup lampki nocnej.

 

W artykule wykorzystano zdjęcia lamp firm: Amplex, Brosline, Italux i Maxlight.

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>