Wraz z wiekiem systemy ogrzewania stają się mniej wydajne. W tym czasie modernizacja starej technologii grzewczej stała się znacznie bardziej kosztowna niż jej nowsze odpowiedniki. Unowocześnienie starego systemu jest konieczne, jeśli masz zamiar nadal używać go do ogrzewania domu. W większości przypadków można odzyskać koszty związane z instalacją nowych komponentów w ciągu dwóch lub trzech lat.
Jeśli Twój piec bądź inny system ogrzewania ma mniej niż 10 lat, to kupno nowego systemu grzewczego nie jest uzasadnione, chyba że masz z nim problemy. w takim wypadku możesz rozważyć inne sposoby modernizacji systemu ogrzewania w celu poprawy wydajności i obniżenia kosztów eksploatacji.
W celu prostej poprawy działania systemu grzewczego, napraw przecieki w pracy przewodów poprzez ponowne połączenie luźnych lub uszkodzonych złączy i wypełnij dziury w izolacji. Sprawna izolacja uchroni ogrzane powietrze przed ochłodzeniem i zapewnia jego rozprowadzenie po całym domu. Poza tym stare i uszkodzone elementy starego systemu takie jak piec, termostat czy wentylator warto zamienić na nowe.
W dużych mieszkaniach poleca się dodanie wielostrefowego systemu ogrzewania z termostatem sterowanym amortyzatorem. Te amortyzatory skierują ciepłe powietrze do specyficznych obszarów twojego domu, które najszybciej ulegają ochłodzeniu. Taki system umożliwi Ci ogrzewanie kilku pokoi zamiast całego domu, co przełoży się na mniejsze koszty grzania.
Dobrym pomysłem jest instalacja paneli grzewczych na dachu domu np. baterii czy kolektorów słonecznych. Panele te gromadzą ciepło słoneczne w słoneczne dni. Uzyskana w ten sposób energia dostarcza ciepłej wody, która może być przekazywana za pośrednictwem ścian i podłóg do ogrzewania domu. Najlepsze wyniki zapewnia umiejscowienie paneli słonecznych na powierzchni południowej. Jednostki te mogą obniżyć koszty ogrzewania o ponad 50 procent w niektórych regionach.
W celu poprawy wydajności ogrzewania należy również wymienić stary termostat na nowy, który może być zaprogramowany. Termostaty cyfrowe dają większą kontrolę nad ustawieniami temperatury w domu. Można również zaprogramować je do podnoszenia i obniżania temperatury w domu wtedy, gdy potrzeba jest mniej ciepła.
Aby zachować ciepło w domu zaleca się uszczelnienie okien i drzwi. Zwiększenie szczelności w domu ma ogólny wpływ na możliwości ogrzewania. To samo odnosi się do wymiany starych okien na nowe z podwójnymi szybami bądź okna z izolacją termiczną. Modernizację można kontynuować montując izolację również na poddaszu i ścianach domu.
Modernizacja systemu grzewczego może być kosztowna. Jednak inwestycja zwróci się w postaci niższych kosztów eksploatacji. Czasem warto wydać więcej na początku, żeby cieszyć się lepszym komfortem i oszczędnością przez długie lata.
No Comments