Styl kolonialny w domu

Styl kolonialny dokonał odrodzenia w ostatniej dekadzie i obecnie jest bardzo popularny w wystroju wnętrz. Kolonialny styl domu wyewoluował z połączenia różnych tradycji kulturowych i sprawdza się w każdego rodzaju domach. Często są wykorzystywane mieszanki różnych tradycyjnych inspiracji. Jednakże istnieje kilka prostych sposobów, aby upewnić się, że dom posiada odrębny i bardzo namacalny element stylizacji kolonialnej – korzystanie z ozdobnych elewacji.

Jednym z najprostszych sposobów na stworzenie prawdziwego klimatu kolonialnego jest dodanie elewacji na dachu. Są one bardzo praktyczne, mają wdzięk i są świetną alternatywą dla tradycyjnych okładzin dachowych. Elewacje mogą być wykonane z gontów, drewna lub bardziej tradycyjnych wyrobów, takich jak cegły czy kamień. Ozdobny gzymsy i listwy mogą być łatwo przymocowane, a większość z nich jest sprzedawana z dopasowanymi wykończeniami. Tego typu profile elewacyjne zapewniają unifikację całego wystroju.

styl kolonialnyKolonialny styl domu można jeszcze podkreślić poprzez właściwą koordynację kolorów. Jeśli chcesz, żeby Twój dom wyglądał na większy, zastosuj jaśniejsze odcienie. Do domu 2-piętrowego idealne są wielokolorowe elewacje, przy czym ciemniejszy odcień stosowany jest przy dolnym końcu ściany, odcień pośredni na drugim piętrze, natomiast najjaśniejszy odcień w najwyższej części domu. Elewacja powinna zlewać się z ogólną stylistyką domu. Antyczny wygląd kolonialny nadają deski łączone z chropowatymi ścianami lub prostego rodzaju tapetą. Artykuły z chińskich wzorów są doskonałe. Królują proste i konwencjonalne formy, kwiaty oraz ukośne linie. Panele drewniane powinny być właściwie zaprojektowane, zwykle powyżej niskiej boazerii. W większych wnętrzach nieodzownym elementem, tworzącym klimat kolonialny, są kominki. Podłogi mogą być pokryte plecionym, orientalnym dywanem. Ręcznie kute zawiasy, zamki z mosiądzu i żelaza oraz kinkiety ze szkła są niedrogie i wielu sprzedawców udostępnia swoje własne rękodzieło. Kolory nie są ograniczone do kremowego lub kości słoniowej, które są tak powszechne. Świetnie sprawdzają się również wszelkiego rodzaju błękity, zielenie i szarości. Kolorowe obrazy i tkaniny z akcentami dopełniają styl kolonialny domu.

meble kolonialne

meble w stylu kolonialnymNieodłącznym elementem stylu kolonialnego są także meble kolonialne. Wnętrza w stylu kolonialnym kochają drewno. Meble wykonane z egzotycznych gatunków drzew sprawdzą się w nich znakomicie, a jednocześnie są bardzo trwałe. Meble kolonialne pochodzą z krajów Dalekiego Wschodu. Są mieszanką tamtejszej sztuki i europejskiego wzornictwa. Często ozdabiane dekoracyjną ornamentyką tworzą niezwykłe klimatyczne wnętrza. Mele kolonialne są często ręcznie robione i bardzo trwałe. W dzisiejszych czasach można zakupić antyki w przystępnej cenie. Wybór mebli kolonialnych jest ogromny, od filigranowych, do ciężkich, masywnych mebli. Są proste i tradycyjne, rzeźbione. Są meble w różnych odcieniach brązu, czarne i białe. Oprócz egzotycznych gatunków drewna, m.in. venge, mahoń, palisander, teak, heban, występują naturalne materiały: rattan, trawa morska, wiklina, sznurek, trzcina. W dużych wnętrzach popularne są również meble ze skóry. Świetnie komponują się też motywy zwierzęce. Orientalne wnętrza w stylu kolonialnym spodobają się osobom lubiącym dalekie podróże. Meble kolonialne najlepiej prezentują się w przestronnych mieszkaniach, ale w małych wnętrzach można osiągnąć styl kolonialny poprzez charakterystyczne ozdoby i dodatki.

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>